Budowa penisa
Ciała jamiste to mięśnie, które są „uwięzione” w sztywnym włóknistym opakowaniu. Mięsień ma strukturę, która podczas cięcia przypomina gąbkę do mycia. Składa się z ogromnej liczby komórek mięśniowych, tworząc strukturę, która otacza małe komórki. Są one w stanie podczas erekcji utrzymać taką ilość krwi, by napięciem sztywnego ciała jamistego osiągnięto wystarczającej sztywności – twardości penisa. Podczas erekcji mięśnie ciał jamistych relaksują – rozluźniają się i w ten sposób wciągają krew do owych komórek – sinusoid. Komórki są wyłożone komórkami podobnymi do tkanek naczyń krwionośnych, które produkują mediatory – chemiczne rozkazy dla komórek mięśniowych. Kiedy erekcja opadnie, komórki mięśniowe kurczą się, a krew jest odprowadzana przez żyły.
By ciała jamiste mogły być wypełnione krwią, musi być zapewniony wystarczający dopływ krwi przez tętnicę (tętnice muszą być dobrze przejściowe). Oprócz tego musi działać zamykający mechanizm żylny, który umożliwia częściowe zamknięcie przepływu krwi z ciał jamistych podczas erekcji. Jednocześnie podczas erekcji pewien przepływ krwi przez ciało jamiste musi się utrzymywać, w przeciwnym razie do tkanek nie dotarłaby wystarczająca ilość tlenu.
Regulacja tego skomplikowanego mechanizmu zapewniana jest przez układ nerwowy – nerwy obwodowe wychodzące z rdzenia kręgowego i zwoje nerwowe – ganglie wzdłuż kręgosłupa. Te włókna nerwowe są połączone ścieżkami kręgosłupa na centra mózgu. W mózgu spotykają się bodźce erotyczne z zewnątrz z hormonalnym działaniem męskich hormonów płciowych. Centrum mózgu jest bardzo ważnym elementem kontroli reakcji seksualnej – centrum kontroli (w przesadzie możemy to nazwać zarządzaniem seksualnym). Centrum to reguluje reakcję na stymulację seksualną poprzez impulsy nerwowe i działanie substancji chemicznych wytwarzanych przez komórki nerwowe.
Na każdym z tych poziomów (mięśnie ciał jamistych, tętnice i żyły prącia, włókna nerwów, centrum mózgowe, hormony mózgu) może dojść do problemów, a dosyć często problemy występują w kilku miejscach jednocześnie. Każdy wiek i problemy zdrowotne charakteryzują się pewnymi „słabymi miejscami”, a ich ukierunkowanym wpływem można dobrze wpływać na problemy z erekcją.